Remont · 6 lipca 2021

Warianty obróbki metalu – twardnienie

W najwyższym stopniu ogólnym oraz zarazem wziętym wariantem z rodziny metali jest naturalnie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza i węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu przypadkach dodaje się również inne metale w celu poprawienia właściwości, w większości wypadków są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W wypadku kiedy tak właściwie stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka bądź azot, są to zanieczyszczenia powstałe w skutku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, którą tworzy się z podanych dalej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest naturalnie specjalna huta, gdzie produkuje się również inne rodzaje stopów metali.

Do tego, by powstał stop niebezużyteczna jest ogromna temperatura, jaką otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W powszednim życiu, na dowolnym kroku spotykamy wiele rodzajów produktów stalowych, jest to materiał bardzo wytrzymały oraz zarazem powszechnie stosowany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, aby zdobyć jeszcze bardziej mocny stop, wykonuje się nadzwyczajny proces zwany hartowaniem. Wszelkie stopy rozmaitych typów metali podzielić wolno na parę kategorii, pod względem wielu przeróżnych czynników fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a też zastosowania – wypróbuj Energoel. Pierwszym i zarazem kluczowym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio czy też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Potem pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: prostą, wyższą bądź też najwyższą. Przez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno bądź gorąco oraz szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo kultowa nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje dużo gotowych artykułów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym lub też narzędziowym.

br>