Remont · 29 listopada 2021

Kłopoty z oknami? Zobacz, jakim sposobem naprawić

Współcześnie, jeśli o asortyment okien dachowych, to jest on bardzo rozbudowany, możemy o tym się dowiedzieć, wybierając się do sklepu z oknami. Są one wyróżniane ze względu na różnorodne czynniki, choćby ze względu na wymiar okna dachowego. Jeżeli chodzi o taką wielkość okna, to już same przepisy powiadają jak to powinno wyglądać? Jeśli chodzi o pomieszczenia na poddaszu, to przestrzeń okien w świetle ościeżnic musi stanowić minimum 1/8 przestrzeni odłogi. Nie ulega wątpliwości, że górnej granicy przeszklenia nie ma- świadczy to, iż można przeszklić nawet całą połać dachu, pod warunkiem, że jego konstrukcja to wytrzyma. Jakie więc są wytyczne, co do wielkości okien w pomieszczeniu?

Jeśli gra toczy się o pomieszczenie wymiarów 20 m2, to należy montować okna o łącznej przestrzeni przeszklenia co najmniej 2,5 m2. Jeżeli gra toczy się o montowanie okien oraz dostosowanie i wielkości, to są różnorodne rozwiązania. Jest to wynikiem tego, że okna są dostępne w kilkunastu rozmiarach. Warto pamiętać o tym, że samą długość okna należy zawsze dostosować do kąta nachylenia połaci – zobacz membrana epdm. Gra toczy się o to, że im jest on mniejszy, tym dłuższe może być okno. Z pewnością należy się do tego stosować. Niektóre osoby, co postanawiają zainstalować okno dachowe, zastanawiają się, nad jego wysokością. W jaki sposób wolno ustalić taką wysokość okna dachowego? w głównej mierze liczy się wygoda użytkownika takiego okna i dla tego najprzyzwoiciej byłoby zamontowane okna dachowego na takiej wysokości, by dolna krawędź szyby znalazła się poniżej wzroku osoby siedzącej- tak w związku z tym nie wyżej niż 110 cm nad podłogą, natomiast sama górna krawędź ramiaka powyżej głowy osoby stojącej.

Jednak poza samą wysokością, nadzwyczaj istotne jest ustalenie sposobu otwierania okna, jest ich przecież pełno. Wiadomo, iż wszystko jest zależne od górnej krawędzi ramy okiennej? Wobec tego jeżeli ona wkracza do wnętrza w połowie wysokości, to powinno zastosować się okno obrotowe, tudzież, gdy występuje w 3/4 wysokości, to należy zainstalować okno wysokościowe. A gdy taka krawędź ramy okiennej nie wkracza w żadnym wypadku, to doskonałym rozwiązaniem okaże się uchylne i uchylno-obrotowe okno dachowe. Jakie w następstwie tego jest z tego wniosek? Wniosek jest taki, że okna obrotowe należy instalować wyżej. Chodzi o to, by wchodzący do wnętrza mieszkania ramiak znalazł się około 180 cm nad podłogą. Natomiast w wypadku okien wysokościowych, uchylnych- to winny być one zamontowane niżej. Należałoby pamiętać o takim dostosowaniu okien dachowych.