Dom · 5 sierpnia 2021

Jaki materac wybrać?

Wybór łóżka do sypialni wiąże się również z koniecznością zakupu odpowiedniego materaca – o ile nie jest on sprzedawany razem z łóżkiem. Tutaj producenci materaców naprawdę się postarali, oferując swoim klientom mnóstwo ciekawych rozwiązań, które znacznie mogą poprawić komfort snu. Jak wybrać ten najlepszy materac?

Po pierwsze – dla kogo?

Materac powinien swoim rozmiarem być dopasowany do wielkości łóżka, a ono z kolei – do liczby osób, które mają na nim spać oraz indywidualnych preferencji. Nieco inne rozmiary i wypełnienia są dla łóżeczek niemowlęcych, inne dla dziecięcych, a jeszcze inne dla łóżek małżeńskich, co koniecznie trzeba brać pod uwagę wybierając odpowiedni model na https://www.mebelki.pl. Każdy człowiek ma nieco inne preferencje dotyczące snu. Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa czy stawów powinny wybrać modele rehabilitacyjne, które zapewniają odpowiednie podparcie i dają ukojenie bolącym miejscom, a przy tym pozwalają dobrze wypocząć bez bólu podczas długiej nocy.

Po drugie – rodzaje wypełnienia i pokrowce

Alergicy powinni pomyśleć o zakupie hipoalergicznych materaców, a dodatkowo – aby miały one zdejmowany, łatwy do uprania pokrowiec. Przyjmuje się, że osoby o wyższej wadze powinny spać na materacach o wyższej twardości, niwelujących problem “zapadania się” ciała. Osoby lżejsze mogą wybrać bardziej miękkie materace. Niektóre z nich mają wiele rodzajów wypełnień wewnątrz, co pozwala na przykład uzyskać efekt braku przenoszenia drgań na drugą stronę materaca. Gdy śpiąca obok osoba przewraca się na drugi bok, nie wybudza tym samym drugiej.

Wybierając materac, zawsze warto zwrócić uwagę, oprócz ceny, również na jego wypełnienie, twardość i ewentualne dodatkowe funkcje. Choć nie jest to łatwe zadanie, by znaleźć coś idealnego i zmieścić się w założonym budżecie, to w dobrze zaopatrzonym sklepie na pewno uda się uporać z tym i dzięki temu spać przez kolejne lata bardzo wygodnie na materacu, który służy całemu ciału. Warto poświęcić na to zagadnienie trochę czasu, niż później żałować nietrafionego wyboru!