Dom · 14 kwietnia 2021

Blachy i blachowkręty – idealne połączenie

Blachy odnajdują zastosowanie w lokalizacjach nadzwyczaj narażonych na nieprzydatne działanie środowiska naturalnego. Najczęstszym funkcją tego typu blachodachówek jest pokrycie dachów, w związku z czym blachy te bezustannie stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradem i słońcem. Aby zapobiec niszczeniu dachów, wypada przeprowadzać ich regularną konserwację. Każdego typu blachy mają inne oczekiwania w tym zakresie.

Uczciwy i troszczący się o dobro klienta dystrybutor bezwzględnie powinien umieszczać wiadomości dotyczące technicznych wymogów blach w paczkach, w których blachy są dostarczane konsumentowi – tam jest też informacja, jakie blachowkręty wykorzystywać. Wymagania te obejmują wzorce rozładunku, instalacji, gromadzenia i konserwacji. Aby blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne oraz szczelne pokrycie dachu, wypada do głębi przestrzegać dokładnych zaleceń producenta, a w razie jakichkolwiek wątpliwości w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim jawnie, by uzyskać szczegółowe informacje.

Dachy wykonane z blach są wielce narażone na działanie szkodliwych elementów środowiskowych. Niszczyć je może słońce, deszcz, wiatr, a także znajdujące się w powietrzu substancje chemiczne oraz mchy oraz porosty. Na obecność tych dwóch minionych niejednokrotnie skarżą się użytkownicy dachów. Rozkwit porostów oraz mchów nie wynika jednak z niedostatecznego wyboru pokrycia dachu. Z blach udaje się je wyjątkowo ekspresowo usunąć.

Porosty oraz mchy pojawiają się przeważnie na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej połaci dachu bądź w cieniu drzew. Żeby je usunąć, najprawidłowiej jest stosować szczególne środki przeciwko porostom. Należy nim spryskać blachę przy przeznaczeniu trafnych środków ostrożności. Bez żadnego ale trzeba pamiętać o tym, iż są to substancje wielce toksyczne, w związku z czym warto zabezpieczyć rury i rynny. W razie jakichkolwiek kłopotów z eliminowaniem mchów z blach trzeba skontaktować się z producentem bądź też obeznanymi monterami.